ארבעת הקריטריונים החשובים ביותר לבחירת טבעות יהלומים

כאשר רוב האנשים חושבים על יהלומים, הם חושבים גם על ארבעת הקריטריונים המהווים כלי מדידה לקביעת איכות היהלום. ה-GIA פיתח את הקריטריונים האלה כדי שניתן יהיה להשוות באופן אובייקטיבי בין האבנים הייחודיות והיפות הללו. להלן ארבעת הקריטריונים: חיתוך, צבע, בהירות וקראט. חשוב להבין את החלקים השונים שעושים את השלם, שכן כל חלק תורם לערך היהלום בטבעת, ועוזר לכם להבין מה לחפש בעת שאתם מחפשים לרכוש אחד.

חיתוך – הזוהר והברק של היהלום תלויים בחיתוך. החיתוך והליטוש של הצדדים משפיעים על אופן השתקפות האור. ערך החיתוך נקבע על פי מידת האור הנכנס שמתפזר ויוצר ניצוץ. הציון מהווה אינדיקציה של עד כמה טוב היהלומן מדד את חיתוכיו כדי שניתן יהיה להציג את השתקפות האור הטובה ביותר. זה מה שגורם ליהלום לנצנץ ולעתים קרובות הוא גם המרכיב החשוב ביותר. חשוב לציין כי חיתוך אינו מתייחס לצורת היהלום.

צבע – יהלומים מגיעים בכל מיני צבעים, אך בדרך כלל אחד מהם מתייחס ליהלומים לבנים. דירוג הצבעים הטוב ביותר הוא למעשה כשאין צבע כלל. יהלומים חסרי צבע מאפשרים לאור לעבור דרכם ביתר קלות, ונעים בין חוסר בצבע לצהוב בהיר. ההבדלים העדינים משפיעים על ערך היהלום עקב השפעת הצבע על פיזור האור. היהלום נצפה עם הפנים כלפי מטה באמצעות אור המקביל לאור יום. הצבע המוצג נמדד לפי סולם הדירוג הצבעוני של ה-GIA כדי לקבוע כמה צהוב יש ביהלום לעומת קבוצה של אבני אב. הסקאלה נעה בין D ל-Z. הדירוג D הוא הגבוה ביותר, ללא צבע. E ו-F נופלים גם הם בקטגוריה חסרת הצבעים, כשהם חסרי צבע בעין בלתי מזוינת. טווח ה-G עד J כולל שמץ של צבע אבל היהלומים הם כמעט חסרי צבע. J ל-M כולל יהלומים שניתן לראות בהם צבע קלוש בעין בלתי מזוינת.

בהירות – בהירות מתייחסת לפגמים שנצפו בהגדלה של 10x. קנה המידה נע בין פגמים ללא מושלמים 3. ביהלומים יש לפעמים פגמים (על פני השטח) ולרוב יש תכלילים (פגמים קטנים פנימיים) המפריעים לפיזור האור דרך היהלום. ככל שיש פחות פגמים, כך הציון טוב יותר והיהלום יפה יותר. הגודל, המספר, המיקום, הטבע והצבע של הפגמים השונים משפיעים על ציון הבהירות. פגמים שונים אלה נגרמו למעשה מהטבע בתהליך יצירת היהלום. יהלומים עשויים כמעט לחלוטין מפחמן. עם זאת, מינרלים אחרים או פיסות פחמן קטנות ניתנות ללכידה בזמן שהפחמן מתקרר.

קראט – קראט הוא משקל היהלום. יהלומים ואבני חן אחרות נמדדים בקראט מטרי. קראט אחד שווה ערך ל-0.2 גרם. קראט מחולק ל-100 נקודות. משקל יהלום בציון 50 נקודות הוא 0.50 קראט. לרוב, טבעת יהלום 1 קארט תהיה יקרה יותר מאשר טבעת שיש בה 2 יהלומים של חצי קארט כל אחד.

 

לא משנה איזה יהלום תבחרו – זיכרו לבדוק את כל הפרמטרים, לרכוש יהלומים רק במקומות אמינים ומומלצים – שיהיה בהצלחה!

דילוג לתוכן