הקשר בין עישון לבין בריחת שתן

ישנן סיבות רבות לכך שאנשים סובלים מבריחת שתן. בגורמים הבסיסיים ניתן לטפל בתרופות או בהתערבות כירורגית בלבד. עם זאת, בחלק מהחולים, שינוי הרגלים הוא כל מה שנדרש כדי ליצור הבדל משמעותי בסימפטומים של בריחת שתן, כמו דליפת שתן בדחיפות. מחקר שנערך על ידי חוקרים בפינלנד הוכיח עד כמה יעילים השינויים באורח החיים יכולים להיות כשמדובר בשיפור סימפטומים של בריחת שתן על ידי הערכתן של כ-2,000 נשים הסובלות מדליפת שתן בדחיפות.

 

החוקרים בדקו באופן ספציפי את ההשפעה של עישון על סימפטומים של בריחת שתן. הם השוו סימפטומים של נשים שעישנו בעבר או מעשנות בהווה עם תסמינים של נשים שמעולם לא עישנו. בסיום המחקר, החוקרים מצאו שתסמיני הדחיפות ותדירות ההשתנה היו גבוהים פי שלושה בקרב הנשים המעשנות בהשוואה לאלה שמעולם לא עישנו. לא רק זה, אלא שמעשנות כבדות יותר דיווחו על סימפטומים חמורים יותר, מה שמרמז על הימצאות הקשר בין עישון לבין סימפטומים של בריחת שתן.

 

למרות שהחוקרים לא בטוחים איך העישון משפיע על השליטה בשלפוחית ​​השתן, יש כמה תיאוריות, כולל אחת שקושרת בין רעלים כמו ניקוטין לבין גירוי של שלפוחית ​​השתן. גירוי זה יכול לגרום לעלייה בדחף להשתין. שיעול הנגרם מעישון הוא עוד גורם אפשרי לבריחת שתן. בכל פעם שאתן משתעלות, לחצים משמעותיים מופעלים על שלפוחית ​​השתן, והם אלה שגורמים בסופו של דבר לבריחת שתן.

 

וכמובן, עישון קשור גם לשכיחות גבוהה יותר של סרטן, כולל סרטן בשלפוחית ​​השתן, אשר בתורו יכול לגרום לסימפטומים של בריחת שתן ודליפת שתן בדחיפות.

 

עד כה, אין מחקרים שמראים כמה זמן זה יכול לקחת עד שהסימפטומים מתחילים להשתפר מהרגע שאתן מפסיקות לעשן, אבל המסר של מחקר הזה ברור וכדאי לקחת אותו אתכן הביתה: אם אתן רוצות לעזור לעצמכן להשיג שליטה טובה יותר על שלפוחית ​​השתן, יחד עם ירידה בסימפטומים או אפילו חיסולם, אחד השינויים החשובים ביותר באורח החיים שאתן יכולות לאמץ הוא להפסיק לעשן.

 

הפתרון לבריחת שתן במקרים רבים הוא חיתולים למבוגרים, לקבלת עזרה להפסקת עישון, בקרו באתר האינטרנט של האגודה הישראלית למלחמה בסרטן, ואם אתן חוות מחדש סימפטומים של בריחת שתן, קבעו פגישה מיד עם רופא על מנת לוודא כדי לוודא שהסימפטומים לא מעידים חלילה על מצב רפואי מורכב יותר.

למידע נוסף על בריחת שתן, בקרו בעמוד המידע על חיתולים למבוגרים באתר עזר נאמן – https://www.ezerneman.co.il/product-category/adult-diapers/

דילוג לתוכן