איך בובות ברבי הפכו לסמל תרבות

ב-1959 הוצגה לראשונה בובת ברבי בארצות הברית. היא הוצגה על ידי אישה בשם רות הנדלר, אשר הגתה את הרעיון ליצירת הבובה, בעת ביקורה בשוויץ שם היא נתקלה בבובה גרמנייה אותה רכשה לבתה ברברה, שעל שמה מכונה הבובה אותה היא ייצרה. מאז, כמו שנהוג לומר, השאר הוא היסטוריה.

בובות ברבי הפכו להיות סמל תרבות של ממש, ואפשר לומר בעדינות שאין בית בו גדלות בנות (או בנים במקרים רבים) ולא הייתה בו לפחות בובת ברבי אחת. במהלך השנים, יכולנו למצוא אינספור מוצרים ותוספות שונות לבובה המקורית, בין אם מדובר בבובה ממין זכר (קן) שנחשב לבן זוגה של ברבי, בתים להרכבה, תלבושות, מכוניות ואינספור פריטים אחרים שמהווים חלק ממשחק עצמו.

צריך לומר, במהלך השנים, בובות ברבי השתנו, בין אם זה מבחינת סגנון, עיצוב והקונספט. כך למשל, נוספו בובות ברבי שמיועדות למדינות מוסלמיות בהתאם למסורת המקומית, נוספו בובות כהות עור, בובות בעיצובים שונים מהבובה המקורית ועוד.

איך ברבי הפכה להיות סמל אמריקאי?

אין ספק, אף על פי בבובת ברבי מבוססת על מקור גרמני, הרי מדובר בסמל אמריקאי לכל דבר. אנחנו יכולים למצוא אזכורים שונים שלה בתרבות האמריקאית, החל מסרטים, ספרים, שירים, פרסומות, והיא אפילו זכתה לככב על השער של מוסף הספורט הפופולארי "ספורטס אילוסטרייטד", כמו הייתה בת אנוש ממש.

ישנם הסברים שונים מדובר בובות ברבי הפכו להיות סמל אמריקאי, סמל תרבות. ראשית, עצם זה שילדות אמריקאיות רבות גדלו עליה, ובמובנים רבים, לטוב ולרע, היא הפכה להיות מודל חיקוי, בין אם זה מבחינת מראה ובין אם זה מבחינת אורח חיים, לפחות כפי ששיווקו אותה.

שנית, במהלך השנים, כאמור, נוצרו דוגמאות שונות של בובות, כאלה שהתאימו יותר למציאות האמריקאית, הן מבחינת מראה, הן מבחינת צבע עור ובהיבטים אחרים. השיח סביב בובות ברבי הוא חוצה גילאים ומאוד נפוץ. לא מתייחסים לבובה כאל פריט של ילדות וילדים קטנים, אלא הרבה מעבר לכך.

באופן טבעי, ברגע שהחברה אשר אחראית על ייצור ושיווק מוצרי ברבי בעולם, החלה לפתח מוצרי לבוש, מוצרי אופנה ועוד שלל מוצרים מסוגים שונים, אז היא הצליחה לשלב את הבובה והמאפיינים שלה בתרבות הכללית וכך היא הפכה לסמל תרבות של ממש.

החשיבות של בובות ברבי

צריך לומר, למרות ביקורות שונות, בעיקר עקב המראה של הבובה המקורי (הטענה הייתה שהבובה רזה מדי ויוצרת אידיאליזציה למראה אנורקטי), הרי שבמשך השנים נוצרה לבובת ברבי חשיבות רבה בהתפתחות של ילדות וילדים.

זה בא לידי מבחינה יצירתית, התפתחותית. שכן לא מדובר בבובה רגילה, אלא בבובה שאפשר להלביש אותה, לבנות לה דברים, לייצר עבור חיים שלמים, מה שמשפר את היצירתיות של הילד או הילדה ויכול לעזור להם גם בדברים אחרים בחיים.

דילוג לתוכן