האם אתם ובני הזוג שלכם מוכנים לקנות בית ביחד?

אל תסכנו את הכסף – או את מערכת היחסים – לפני שאתם מוכנים לעשות את הצעד הזה יחד בבטחה.

 

האם אתם ובני הזוג שלכם מוכנים לקנות בית ביחד ולהתחייב להלוואה משותפת גדולה? כדי לעזור לכם להחליט אם זו בחירה טובה לעשות כזוג, הנה כמה שאלות חשובות לשאול את עצמכם:

שיתפתם כבר בפרטים על הכנסות, חובות ודירוג אשראי?

אם אתם מגישים בקשה משותפת למשכנתא, המלווים יתחשבו בדירוגי האשראי האישיים שלכם, כמו גם בהכנסה המשותפת. כתוצאה מכך, תרצו לוודא ששניכם כשירים למשכנתא כדי למקסם את הסיכויים שלכם לקבל אישור בריבית טובה. המלווה שלכם גם יבחן את יחס ההכנסה-חוב שלכם – מה שאומר שהמאמצים שלכם לקבל אישור עלולים להידחות אם אחד מכם או שניכם חייבים הרבה כסף.

 

מלבד החובות, דירוגי האשראי וההכנסות שלכם שמשפיעים שלושתם על הכשירות שלכם לקבל הלוואה, חשוב גם לדבר על הדברים האלה עם בני הזוג שלכם. הם יכולים לספק תובנה לגבי הרגלי ההלוואה שלכם ותפיסת עולמכם הכלכלית.

 

ייתכן שהשיחות ביניכם יהוו אינדיקטור לכך שאתם לוקחים סיכון גדול בהלוואה עם מישהו שלא נוהג להחזיר את חובותיו באחריות.

האם יש דברים אחרים משותפים בחייכם הכלכליים?

משכנתא היא התחייבות גדולה. תשלומים חודשיים מסתכמים באלפי שקלים ותשלומם בזמן הוא קריטי. זו לא ההתחייבות הכספית המשותפת הראשונה שאתם רוצים לקחת כזוג.

 

אם אתם עוד לא משלמים אפילו חשבונות יחד או מחזיקים בחשבון בנק משותף, כדאי לכם להתחיל עם משהו קטן כמו כרטיס אשראי של שניכם. אם תראו שאתם מצליחים לשתף פעולה היטב בהלוואות בקנה מידה קטן יותר, זה יהיה סימן טוב שתוכלו להתמודד גם עם תשלומי המשכנתא.

האם אתם יכולים לדבר בפתיחות על כסף?

אם אתם רוצים לקחת יחד משכנתא, אתם צריכים להיות מסוגלים לדון בסוגיות כמו: מה הסכום שאתם רוצים ללוות, כיצד תחלקו ביניכם את תשלומי המשכנתא וכיצד תתמודדו עם עלויות אחרות שקשורות לבעלות על בית (ארנונה, ביטוח ותחזוקה שוטפת).

 

אם אינכם יכולים לטפל בבעיות אלה בקלות, ואינכם בטוחים שאתם יכולים לדון בכל העלויות בלתי צפויות של בעלות על בית ולהגיע להסכמה כיצד לשלם אותן – כנראה שלא כדאי לכם להתחייב להלוואה ארוכת טווח יחד.

מה קורה אם אתם נפרדים?

גם בנסיבות הטובות ביותר, דברים יכולים להשתבש במערכת יחסים. ואם שניכם בעלי בית במשותף, זו יכולה להיות בעיה גדולה.

 

תוכלו ללמוד עוד על משכנתא ומיחזור משכנתא כאן.

דילוג לתוכן